Amálie Gottwaldová: Mám v plánu nechat na trati úplně všechno

31.01.2024

Amálie Gottwaldová (CP Team) se stala na letošním MČR v cyklokrosu v Táboře z pozice prvoročačky mistryní republiky v kategorii juniorek. Na vrcholu české sezony dojela do cíle s náskokem 17 sekund před Kateřinou Douděrovou (Jaroslav Kulhavy Cycling Team). Teprve šestnáctiletá závodnice se z pozice české jedničky podívá poprvé na mistrovství světa, ovšem při povídání o ambicích a cílech nechce nic zakřiknout. Přesto své sny má… Amálie Gottwaldová se rozpovídala o svém výkonu na MČR, o táborské trati, o cílech pro světový šampionát nebo o trénincích se Zdeňkem Štybarem. Na závěr nezapomněla zmínit, proč by měli fanoušci do Tábora dorazit.

Jak hodnotíte osobní výsledek na MČR v cyklokrosu?

Před závodem jsem prožívala velkou trému, protože jsem si uvědomovala, že mě čeká mistrovství republiky. Závod se mi hodně povedl a jsem moc šťastná, jak jsem ho zvládla. Naštěstí jsem nedělala žádné chyby a všechno mi vyšlo nejlépe, jak mohlo.

Vyhovovala vám trať?

Sedla mi a máme na ní natrénováno. Mým úkolem bylo dělat co nejméně chyb, což se mi povedlo. Táborskou trať mám ráda. Je kopcovitá a jsou na ní i roviny. Má v sobě všechno.

V posledních letech příliš nemrzlo a letos je trať kvůli mrazivější zimě hodně tvrdá. Mladí závodníci za takových podmínek asi ještě nestartovali. Co to pro vás z hlediska přípravy na světový šampionát znamená?

Pro nás mladé závodníky je to určitě jiná situace, ale dá se na to zvyknout. V té větší zimě je všechno těžší a pomalejší. Je třeba se do toho dostat a na počasí si zvyknout. Hodně v tom letos trénujeme, tak bychom neměli mít problémy.

Co jste pilovali v Táboře na posledním soustředění před šampionátem, které probíhalo od 15. ledna?

Dolaďovali jsme na něm drobnosti technického rázu. Myslím, že na světový šampionát jsme maximálně dobře připravení.

Poslední soustředění jste absolvovali v Táboře i s trojnásobným mistrem světa v cyklokrosu mezi eliťáky Zdeňkem Štybarem. Co vám čas strávený s ním na tréninku dal?

Bylo to úžasné! Radil nám i ohledně stop, jak správně v terénu najíždět. Pro mě je čest, že jsem mohla být na soustředění s takovou osobností a měla jsem možnost se Zdeňkem Štybarem potrénovat. Je fajn, jak mezi nás zapadl a sdílel s námi příjemnou atmosféru.

Jakou cítíte před mistrovstvím světa formu?

Po triumfu na MČR doufám, že mám skvělou formu. Věřím, že mi zůstane i na světový šampionát.

Stanovila jste si pro MS nějaké ambice?

Snažím se nedávat si žádné velké cíle, jsem v kategorii juniorek přece jen prvním rokem. Mám v plánu nechat na trati úplně všechno a ukázat fanouškům, co všechno ve mně je.

Máte nějakou vysněnou pozici? Co očekáváte od svého výsledku?

To asi nedokážu úplně říct a nechci to zakřiknout. Mým snem je top desítka, v níž bych se chtěla pokusit možná i o něco více.

Jaký máte vzkaz pro české fanoušky, kteří dorazí do Tábora jistě v hojném počtu?

Když poslouchám vyprávění závodníků, kteří startovali na šampionátech v Táboře v minulosti, mluví všichni o nezapomenutelném zážitku. Proto bych všem doporučila se přijít na šampionát podívat, protože to bude určitě velký zážitek jak pro závodníky, tak pro diváky. Všichni se těšíme na úžasnou atmosféru a myslím si, že my závodníci máme letos co ukázat.

Text: Josef Janda, Foto: Karolina Kabíčková