Je to jako jet do Brazílie na fotbal

13.02.2023

Starosta města Tábora Štěpán Pavlík:
Mistrovství světa v cyklokrosu 2023 v nizozemském Hoogerheide je už minulostí. Česká reprezentace dosáhla díky Kristýně Zemanové na bronzovou medaili v kategorii žen do 23 let. Na letošní šampionát vyrazila i jihočeská delegace v čele se zástupci města Tábora, kteří jeli do Hoogerheide jak příští šampionát v roce 2024 propagovat, tak se třeba v detailech inspirovat. Jako první se o své pocity z návštěvy letošního svátku cyklokrosu podělil starosta města Tábora Štěpán Pavlík.

Jaký největší zážitek jste si odnesl z návštěvy letošního šampionátu v Hoogerheide?

Mým největším zážitkem je jednoznačně famózní divácká kulisa, zaujala mě rovněž podoba areálu i celého městečka. Je to jako jet do Brazílie na fotbal. Celá země cyklistikou žije a cyklokros má svá specifika, zvlášť mistrovství světa. Kromě bezvadné sportovní organizace je také vidět, jak detailně pořadatelé myslí na diváka různými atrakcemi, zábavními stany, nabídkou stánků s občerstvením nebo suvenýry. Prostě jeden velký festival cyklokrosu.

Jak jste vnímal atmosféru vytvořenou několika desítkami tisíc fanoušků cyklokrosu?

Bylo to skvělé, jak už jsem zmínil. Při každém pokusu o únik davy zahučí, skanduje se, troubí, v davu vyhrává divácká dechovka, ve stanech duní techno.

Sledoval jste výkony a výsledky českých závodníků? Co na ně říkáte?

Kristýna Zemanová dojala šéfa cyklokrosu Petra Balogha, tak to má být. Už to nevypadalo s českou úspěšností moc vesele, ale v předposledním závodě třídenního klání cinkla medaile. Moc děkujeme za ten úžasný výkon. Kristýna bude velkou nadějí pro MS příští rok v Táboře.

Jak jste prožíval dojezd právě Kristýny Zemanové pro bronzovou medaili v kategorii žen do 23 let?

Zrovna někde při jednání v zákulisí po očku v TV, ale ten náskok vypadal jistě, tak jsme jen trnuli, aby se nestalo něco nečekaného.

Co vás v Hoogerheide inspirovalo natolik, že byste to rád aplikoval i při konání šampionátu v roce 2024 v Táboře?

Pole naštěpkované dřeviny jako filtr pro špinavou obuv před stanem pro hosty, aby šla alespoň částečně zablácená obuv očistit. Ale to je spíš úsměvný detail. Pořádající Agentura Cyklistika má dlouholeté pořadatelské zkušenosti, tak vše bedlivě pozoruje i jinde a pro Tábor vše pečlivě chystá. Také v Hoogerheide jsme konzultovali některá témata, třeba režim a polohu velkokapacitního parkoviště.