Čeští cyklokrosaři mají za sebou generálku na světový šampionát. Tuzemské tituly vybojovali Michael Boroš a Kristýna Zemanová

16.01.2024
Michael Boroš (uprostřed) je posedmé mistrem ČR v cyklokrosu. Vlevo stříbrný Adam Ťoupalík, vpravo bronzový Zdeněk Štybar.
Michael Boroš (uprostřed) je posedmé mistrem ČR v cyklokrosu. Vlevo stříbrný Adam Ťoupalík, vpravo bronzový Zdeněk Štybar.

Nejlepší čeští cyklokrosaři se sešli v neděli 14. ledna v Táboře, aby se poměřili na MČR v cyklokrosu. Poslední tuzemská vrcholná akce před světovým šampionátem byla ostrou prověrkou pro české reprezentanty, kteří budou usilovat o prvním únorovém víkendu o co nejlepší umístění na mistrovství světa konaném právě v Táboře. Závod elitních mužů sliboval velký souboj mezi šestinásobným mistrem ČR Michaelem Borošem (Elkov Kasper Czech Cycling Team) a trojnásobným mistrem světa a sedminásobným mistrem ČR v cyklokrosu Zdeňkem Štybarem (Stybar Team). Do tohoto prestižního souboje zasáhl významně ovšem ještě Adam Ťoupalík (TDT Unibet – CT). Mezi ženami byl souboj o titul české mistryně o poznání jednoznačnější. Bronzová medailistka z loňského světového šampionátu v kategorii do 23 let Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB) neměla konkurenci a pro zlato si dojela s více než minutovým náskokem. Mezi juniorkami se radovala Amálie Gottwaldová (CP Team), kategorii juniorů ovládl jednoznačně podle očekávání Kryštof Bažant (Cyklostar Pirelli).

Muži (41 startujících): 1. Michael Boroš (Elkov Kasper Czech Cycling Team) 56:10, 2. Adam Ťoupalík (TDT Unibet – CT) +0:14, 3. Zdeněk Štybar (Stybar Team) +0:41.

Již 73. mistrovství republiky v cyklokrosu proběhlo ve sportovním areálu Komora v Táboře za lehkého mrazu, nicméně pro favority na medailové pozice nepředstavoval žádný problém. Závod mužů nabídl na čele zajímavou a vyrovnanou podívanou a uspěli opravdu ti nejlepší. Hned po startu se usadili na čele největší favorité, kteří připravili divákům krásný zážitek. Od druhého kola se drželi spolu cyklokrosaři původem z Tábora Michael Boroš a Adam Ťoupalík, které doprovázel v čele závodu Zdeněk Štybar. Kromě sportovní formy hrály ovšem důležitou roli chyby, které významně promluvily do konečného pořadí největších favoritů.

Chyby favoritů

Jako první chyboval ve druhém okruhu Štybar a po technických problémech s kolem musel dohánět drobnou ztrátu. Cílem třetího kola projížděla nejlepší trojice pohromadě, ale pak v jedné ze zatáček Ťoupalík upadl a urazil páku řazení. Po výměně kola v depu se i Ťoupalík dokázal dotáhnout, i když honbou za čelem závodu strávil více času než Štybar. V pátém okruhu vypadl ze hry o zlato právě Štybar. Sedminásobný český šampion měl nejprve problémy na schodech, vzápětí upadl při risku v kopci na umělých překážkách.

Těchto zaváhání využil bezchybně jedoucí Boroš a získal malý náskok, který se posléze ukázal jako rozhodující. Jezdec bydlící jen asi dva kilometry od mistrovské tratě se uklidnil a pak si již svou pozici hlídal. Boroš si tak dojel bezpečně pro zasloužené zlato.

Ženy (12 startujících): 1. Kristýna Zemanová (Brilon Racing Team MB) 44:55, 2. Nikola Nosková (Cofidis Women Team) +1:12, 3. Simona Spěšná (jb Brunex Superior Factory Racing) +1:48.

Jasnou favoritkou závodu žen byla dvacetiletá Kristýna Zemanová, která útočila v Táboře na zlatý hattrick. Pozici nejlepší české cyklokrosařky posledních let potvrdila a konkurenci neměla téměř od začátku závodu. V úvodu se za ní ještě držela Julia Kopecky (AG Insurance – Soudal Quick-Step), jejíž ztráta na lídryni činila v cíli prvního okruhu jen deset sekund. Kopecky se však na začátku druhého kola potýkala s technickými potížemi, kvůli čemuž nabrala velkou ztrátu. Devatenáctiletá závodnice nakonec šampionát pokazila a dojela až na 9. místě se ztrátou 6:40.

Jasný náskok

Zemanová přišla asi o největší soupeřku a jela v pohodě na čele závodu s jasným náskokem před zbytkem startovního pole. V dalším průběhu bylo jen otázkou času, s jakým časem si Zemanová dojede pro třetí titul v řadě.

V polovině závodu se dostala na druhou pozici Nikola Nosková (Cofidis Women Team), která se vrátila k cyklokrosu kvůli světovému šampionátu. Stříbrná medailistka z MS 2016 kategorie do 23 let si dojela pro stříbro také v Táboře.

Text: Josef Janda, Foto: Karolina Kabíčková