Hvězdná Nizozemka se podruhé v kariéře postaví na start MS v elitě a bude chtít vylepšit loňské stříbro

03.02.2024

Puck Pieterse netřeba představovat. Členka celků Alpecin Deceuninck a Fenix Deceuninck, týmů, které mají pod palcem bratři Rodhooftové, chlebodárci i hvězdného Mathieu van der Poela, v prvním zmíněném týmu závodí na horských kolech, ve druhém v cyklokrosu a na silnici, je excelentní cyklistkou úspěšně kombinující tři disciplíny. 

Na horských kolech ovládla celkové pořadí světového poháru, doma má bronz ze světového šampionátu a vyhrála mistrovství Evropy. V cyklokrosu ovládla šest závodů světového poháru a vlastní i stříbro ze světového šampionátu. Její největší soupeřkou v zimě je krajanka Fem van Empel, kterou je těžké porazit. Její vytříbená technika a nevyčerpatelný fyzický fond z ní dělají královnu disciplíny. Přesto je Puck jednou z mála jezdkyň, která ji dokáže porazit. Povede se jí to dnes na světovém šampionátu v Táboře?

Jak se ti v Táboře zamlouvá trať?
Je to dost obtížná trať. V pátek trať zmrzla, poté se to rozbahnilo a jsou tu podmínky, které jsem tu nezažila. Trať se zatím nedá načíst, místy je zmrzlá, místy rozbahněná a bude se to ještě dost měnit. Navíc před naším závodem pojedou dvě kategorie, takže se rozjezdí. Sice má foukat, ale podloží je tu měkké, takže nás asi čeká bahno.

A sedí ti?
Ano, určitě. Je to hravá trať. Za normálních okolností je hodně rychlá, ale i teď je pěkná a líbí se mi. Je to takové hravé. Dost je to ale o síle, v nějakých místech se člověk úplně boří.

Skáčeš překážky? (v ženské kategorii je Pieterse v podstatě jedinou ženou, která překážky dokáže skákat téměř na každé trati, díky čemuž si vždy vytvoří značný náskok, pozn. red.)
Ano, skáču, ale letos jsou vyšší a je to o dost těžší. Musela jsem si je tu pořádně vyzkoušet, protože je mezi nimi měkké bahno a člověk se zaboří. Při závodě je ale prostě skákat musím. (Skákání vždy podle plánu nejde, nakonec je ale Puck několikrát úspěšně zdolala.)

V Čechách si dosáhla velkých úspěchů, závodíš zde ráda?
Ano, určitě. Fanoušci jsou zde skvělí a podpoří každého, kdo jede, nejen ty dobré. V Čechách jsem stála poprvé na pódiu v závodě světového poháru v cyklokrosu a také jsem zde ovládla první závod světového poháru horských kol, což bylo nečekané.

V Táboře si ale ještě nikdy nevyhrála...
Ne, dokonce jsem tu nikdy nebyla mimo top ten. Byla jsem tu dvakrát druhá, ale teď je na čase to změnit!

Máš nějaký plán, jak vyzrát na Fem?
Ještě ne, budu o tom muset popřemýšlet. Fem je ale neskutečná, není jednoduché ji porazit, téměř nechybuje. Mám jen svůj osobní plán - od startu do cíle jet naplno.

Jaké máš plány po světovém šampionátu?
Jedu na lyže do Rakouska! (smích) Chci si užít chvilku volna, sezóna byla dlouhá, a navíc se blíží těžká letošní sezóna. Po volnu odjíždím hned do Španělska na tréninkový kemp a poté už se zase vrátím do závodního kolotoče.

Olympiáda v Paříži je největším cílem pro rok 2024?
Cílů mám několik, ale olympiáda mezi ně patří. Chci také do budoucna závodit více na silnici. V loňském roce jsem jela Strade Bianche a závody tohoto typu se mi líbí. I můj tým chce, abych absolvovala více silničních závodů. Na silnici ale budu závodit jen do konce března, poté mě čeká krátká pauza a potom už stoprocentní zaměření na horská kola. V terénu se mi daří, navíc mám šanci na úspěch na olympiádě, takže pro rok 2024 jsou hlavním cílem.

Autor: Tomáš Ježek

Foto: Miloš Lubas