Slovo starosty města Tábor

16.05.2023

Vážení příznivci cyklokrosu, po letech 2001, 2010 a 2015 se v roce 2024 sjede do Tábora už počtvrté cyklokrosová elita, aby na světovém šampionátu určila krále a královny tohoto náročného sportu. Cyklokrosový svět zavítá do Tábora v roce, kdy si město Tábor bude připomínat 600. výročí úmrtí válečníka, velitele husitských vojsk Jana Žižky. Po nikdy neporaženém vojevůdci se jmenuje hlavní náměstí v historickém jádru, kde také stojí od roku 1884 Žižkova socha s památníkem.

Ať už měl Jan Žižka jakoukoliv pověst, vždy ho jako vojáka v poli zdobila houževnatost, správná taktika, smysl pro disciplínu a odhodlanost. Domnívám se, že stejné vlastnosti potřebuje i úspěšný cyklokrosař, který sice neválčí s řemdihem proti nepřátelům kalicha, ale musí si umět poradit s nástrahami obtížné tratě a neměl by nikdy umdlévat na duchu, pokud se mu právě nedaří nebo přijde defekt na kole.

Jak si můžeme všichni zazpívat v hymně táborského šampionátu: "Bláto a sníh, slzy a smích, všechno už znáš, ruce tě zebou a žene tě křik. Makej, to dáš, buď vždycky sám sebou, i když síly ti dochází, ty na to máš!

Slovutný Jan Žižka zemřel 11. října 1424 během bitvy u Přibyslavi. Byl sice s Táborem ideově rozejit, ale v srdcích mnoha Táboráků zůstává jako nepřemožitelný hegemon své doby. V 15. století husitská revoluce rezonovala celou Evropou a město na ostrohu nad řekou Lužnici mělo kontinentální zvuk. V moderní době 21. století světový lesk Táboru dodávají četná cyklokrosová klání na kolbišti zvaném Komora.

Vítejte v Táboře, cyklokrosoví bratři a cyklokrosové sestry. I v roce 2024 vám nabízíme "pod obojí způsobou": pohostinnost a sportovního ducha.

Štěpán Pavlík
starosta města


Starosta města Tábor zpívá hymnu MS