Kristýna Zemanová věří v další medaili z mistrovství světa. „Cyklokros je pro mě jedničkou už deset let,“ říká

06.12.2023
Kristýna Zemanová při rozhovoru na tiskové konferenci k šampionátu v Táboře.
Kristýna Zemanová při rozhovoru na tiskové konferenci k šampionátu v Táboře.

Sportovní areál Komora v Táboře bude hostit od 2. do 4. února 2024 nejlepší světové cyklokrosaře na dalším mistrovství světa. V české cyklokrosové metropoli budou bojovat na mírně pozměněné trati hvězdy světového cyklokrosu o sedm sad medailí v sedmi kategoriích. Jihočeský Tábor uspořádá v únoru cyklokrosové mistrovství světa již počtvrté, což je světový unikát. Žádné jiné místo na planetě Zemi se nemůže čtyřnásobným pořadatelstvím pochlubit. Skvělé táborské publikum jistě vytvoří všem cyklokrosařům bouřlivou atmosféru i v únoru příštího roku a pro všechny účastníky se stane šampionát v Táboře nezapomenutelným zážitkem. Největší nadějí české reprezentace v boji o medaile bude nejlepší česká cyklokrosařka Kristýna Zemanová, která bude v Táboře obhajovat bronz z posledního šampionátu v Hoogerheide. Dvacetiletá závodnice kategorie U23 by ráda před domácím publikem opět vyskočila na stupně vítězů. "Chci se samozřejmě posunout a ráda bych získala i jiný kov než bronz," plánuje Zemanová.

Cítíte se minimálně na obhajobu bronzu z posledního mistrovství světa? Pro české fanoušky budete v Táboře zajisté největší medailovou nadějí…

Tlak je určitě větší, než jaký jsem cítila v minulém roce. Nijak si ho ale nepřipouštím. Samozřejmě vnímám, že lidi vše prožívají se mnou. Cyklokros si užívám, baví mě pořád stejně a mám velkou motivaci bronz alespoň zopakovat. Sezonu mám rozjetou slušně a špičku kategorie U23 tvoříme ve čtyřech. Doufám, že černý Petr nepadne na mě. Chci se samozřejmě posunout a ráda bych získala i jiný kov než bronz. O medaili bude ale bojovat určitě větší skupina závodnic.

Makáte asi ještě více než v minulosti, že?

V tréninku i během letošních závodů pracuji na tom, aby můj výsledek byl ještě lepší. Uvidíme, co mistrovský závod přinese. Do Tábora se těším a jak jsem zmínila, tlakem se nesvazuju. Vše sice směřuji k šampionátu v Táboře, ale celá sezona je pro mě důležitá. Šampionát doma v Táboře je velký bonus. Primárně se věnuji cyklokrosu, je pro mě jedničkou už deset let a na šampionát chci být připravena na sto procent.

V lednu se uskuteční v Táboře i český šampionát. Vnímáte domácí titul tedy jako povinnost?

Mám vytyčené své cíle, ke kterým určitě patří obhajoba českého titulu. Pozice české jedničky mi dělá hrozně dobře a nechci se jí jen tak vzdát. Čili pro obhajobu titulu udělám maximum a doufám, že se mi to podaří.

Jak jste na sobě za poslední rok od minulého šampionátu zapracovala? V čem se cítíte silnější?

Tréninky zůstaly přibližně stejné, dávky jsme trochu zvýšili a mírně jsme něco upravili. Závodní program je letos pestřejší a více cestuju. Objela jsem i více dílů Světového poháru a mám za sebou i slušný počet všech závodů. Intenzita s nejlepšími závodnicemi se zvýšila, což je podle mě ta správná cesta. Jedině tohle mě může posunout dopředu. Pokud se budu každý víkend poměřovat s nejlepšími, ponese to ovoce.

Těšíte se na atmosféru, která vždy domácí závodníky na šampionátech v Táboře provázela?

Atmosféra bude úžasná a očekávám velký zážitek, protože skvělá atmosféra byla v Táboře i během závodů Světového poháru. Myslím si, že světový šampionát přitáhne v únoru pozornost ještě spousty dalších lidí. Fanoušci nás vždy tlačí dopředu, sahají na nás a svým povzbuzováním nás tlačí do schodů a do boje na překážkách. Věřím, že si mistrovství světa v Táboře užijeme jak my závodníci, tak fanoušci.

Už se cítíte na to, abyste porazila ty nejlepší soupeřky a vystoupala na úplný vrchol?

Doufám, že to přijde brzo. Na druhou stranu je mi stále jen dvacet a věřím, že můj čas přijde. Ráda bych se během několika měsíců propracovala v kategorii do 23 let stabilně mezi nejlepší a věřím, že k nim budu patřit taky.

Kdo z českých medailistů z mistrovství světa konaných v minulosti v Táboře na vás nejvíce zapůsobil?

Jednoznačně Zdeněk Štybar. K cyklokrosu mě ale přivedl Petr Dlask a je to jeho zásluha. Moje tituly z kadetských kategorií z let 2017 a 2018 jsou jeho zásluhou, protože tehdy mě trénoval ještě on. Tito dva jsou nejvlivnější cyklokrosaři, kteří na mě zapůsobili. Jsem ale ráda, že jsem se mohla setkat s úplně všemi medailisty. Samozřejmě ty z roku 2001 nemohu na trati pamatovat a některé z nich jsem viděla na tiskové konferenci k letošnímu šampionátu vůbec poprvé.

Po maturitě jste zatím nenastoupila na vysokou školu. Chystáte se věnovat cyklistice na sto procent?

Momentálně mám od studia rok pauzu a věnuju se naplno tréninku. Očekávám, že zjistím, na co mám a na co nemám. Zajímá mě, kam se můžu posunout, pokud se budu věnovat pouze trénování, následné regeneraci a podobným věcem. Uvidíme, na jaké dosáhnu výsledky. Kam se budou ubírat moje další kroky, si vyhodnotím po sezoně. Nadále ale platí to, že nechci ukončit vzdělání pouze gymnáziem. Dobře si uvědomuju, že do budoucna je škola důležitá, protože cyklistice se nebudu samozřejmě věnovat navždy. Až jednou skončím, tak nechci být jen vyzávoděná s několika úspěchy, ale chci mít i něco vystudovaného. Ráda bych se uplatnila i po cyklistické kariéře a realizovala se v něčem jiném.

Máte už nějakou představu, co by to mělo být?

Konkrétní představu nemám, ale ráda bych zůstala u sportu, protože je to prostě můj život. Když nesportuju, tak jsem hrozně nepříjemná a nervózní. Přemýšlím nad trénováním a ráda bych své další působení spojila se zkušenostmi, které během kariéry načerpám.