Kristýno, jeď, fandil náměstek hejtmana bronzové Zemanové

20.06.2023

Náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro školství a pro sport Pavel Klíma:

Mistrovství světa v cyklokrosu 2023 v nizozemském Hoogerheide je už minulostí. Česká reprezentace dosáhla díky Kristýně Zemanové na bronzovou medaili v kategorii žen do 23 let. Na letošní šampionát vyrazila i jihočeská delegace v čele se zástupci města Tábora, kteří jeli do Hoogerheide jak příští šampionát v roce 2024 propagovat, tak se třeba v detailech inspirovat. O svých pocitech z návštěvy letošního svátku cyklokrosu promluvil náměstek hejtmana Jihočeského kraje pro školství a pro sport Pavel Klím

Jaký největší zážitek jste si odnesl z návštěvy letošního šampionátu v Hoogerheide?

Mým největším zážitkem je jednoznačně divácká kulisa. Je vidět, že v Nizozemsku cyklokros milují. Bylo znát, že tu má kořeny Mathieu van der Poel a vysoké divácké návštěvnosti pomohla i malá vzdálenost dějiště šampionátu od Belgie. Taková atmosféra na mistrovství světa je neopakovatelná. Trať byla moc pěkná a myslím si, že v něčem ji i naše táborská trať překoná. Pokud se budeme snažit, můžeme v Táboře překonat počtem i návštěvnickou kulisu.

Sledoval jste výkony a výsledky táborských závodníků? Co na ně říkáte?

V minulosti jsme byli zvyklí, že čeští a obzvlášť táborští cyklokrosaři se pohybovali ve vyšších patrech. Jsem ale přesvědčený, že s mladými pracujeme dobře, což by mohlo během několika let přinést ovoce. V mladších kategoriích se rýsuje několik nadějných závodníků. U Matyáše Fialy je na čem stavět. Když jsem se bavil s šéfem českého cyklokrosu Petrem Baloghem, tak mi říkal, že žákovské a juniorské kategorie jsou poměrně slušně početně obsazené. Pokud je počet, může se z něj rekrutovat i kvalita. Doufejme, že to tak bude.

Jak jste prožíval dojezd Kristýny Zemanové pro bronzovou medaili v kategorii žen do 23 let?

Pro mě to byl nádherný zážitek, protože české dresy jsme v průběhu šampionátu na předních příčkách tolik neviděli. Myslím si, že v každém kole ode mě slyšela "Kristýno, jeď". Závod jsem prožíval přímo na trati a byl to pro mě ohromný zážitek. Spoléhal jsem na ni. Nechci říkat, že jsem si byl jejím umístěním do 5. místa jistý, ale doufal jsem dokonce v medaili. Že si tenhle sen splnila, je skvělé! Moc jí to přeju. Vzpomínám si, jak jsem ji dekoroval v posledních letech ve Veselí nad Lužnicí při Toi Toi Cupu. Viděl jsem na ní, že je to závodnice, která má potenciál a chuť se zlepšovat, což se potvrzuje. Myslím si, že máme zaděláno na skvělou závodnici. Není jí ani dvacet let a v kategorii U23 bude ještě nějaký čas závodit.

Co měla za úkol táborská delegace na letošním mistrovství světa?

Propagovat město Tábor, příští světový šampionát v cyklokrosu a celé jižní Čechy. V areálu letošního mistrovství jsme postavili propagační stánek, který přitahoval pozornost návštěvníků z celého světa. Bylo až neuvěřitelné sledovat, jak Tábor znají. Osobně se mi několik lidí ozvalo na základě toho, jak držím v ruce propagační materiály o Táboru. Vyprávěli mi, jak byli v Táboře už v roce 2001. Někteří si dokonce vybavili, kde v roce 2015 v Táboře parkovali… Povídali mi o svých zážitcích a svěřili se, jak se těší na další návštěvu. Takhle se mi potvrdilo, že není klišé, když říkáme, že co je pro biatlon Nové Město, je pro cyklokros Tábor.

Jak jste z pozice náměstka hejtmana propagoval a prosazoval na kraji příští cyklokrosový šampionát v Táboře?

Povedlo se mi ve vedení Jihočeského kraje vysvětlit, že mistroství světa v cyklokrosu 2024 bude na území Jihočeského kraje naprosto výjimečná sportovní akce. Šampionát podpoříme nejen finančními prostředky z rozpočtu Jihočeského kraje, ale připravujeme i spolupráci s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu. Mistrovství světa v cyklokrosu 2024 v Táboře vnímám jako sportovní událost číslo jedna v Čechách pro příští rok.