Michael Boroš: Velkou roli hraje i štěstí

01.02.2024

Michael Boroš (Elkov Kasper Czech Cycling Team) vyhrál MČR v cyklokrosu už počtvrté za sebou a ziskem sedmého titulu srovnal krok se Zdeňkem Štybarem. Na letošním MČR v cyklokrosu v Táboře uspěl bezchybnou jízdou a zvítězil nad Adamem Ťoupalíkem o téměř 15 sekund. Známý táborský závodník strávil v barvách domácího ČEZ Cyklo Teamu Tábor deset let a bydlí od tratě mistrovství světa asi jen dva kilometry. Na velký úspěch na mistrovství světa ale tvář táborského cyklokrosu stále čeká. Michael Boroš promluvil o náročné trati při letošním MČR, o ambicích na světovém šampionátu nebo o tom, proč by měli fanoušci do areálu Komora na mistrovství světa dorazit.

Co vám ukázal vzhledem k světovému šampionátu průběh MČR?

Na českém šampionátu jsem neměl formu takovou, jakou bych chtěl na mistrovství světa. Doufám, že se mi ji podaří trochu líp vyladit. Mistrovství republiky ukázalo standard, který dokážu držet po celý rok.

Konečné umístění na MČR ovlivnily i chyby největších soupeřů Adama Ťoupalíka a Zdeňka Štybara, souhlasíte?

Přesně takhle to je. Závod byl postavený hlavně na chybách, nezáleželo zase tolik na výkonu. Povrch tratě byl umrzlý a nedalo se na něm pořádně jet. Mým cílem bylo dostat soupeře pod tlak, aby začali dělat chyby. A pak je sám neudělat.

Jaký by pro vás byl ideální povrch během závodu mistrovství světa?

Přál bych si, aby povrch oproti MČR povolil, abych se do toho mohl trochu víc opřít. Trať byla během MČR fakt hodně zmrzlá a místy i nebezpečná. Tohle se mi moc nelíbilo. Pokud by vyrazil celý světový peloton na takhle uklouzanou trať, tak si vůbec nedokážu představit, kde by se dalo předjíždět.

Absolvoval jste během sezony vzhledem k povinnostem na silnici dostatečnou cyklokrosovou přípravu? Jaké budete mít na MS ambice, co se týká umístění?

Určitě ano. Více pro to nešlo udělat. O ambicích vždy nerad mluvím. Pokusím se předvést to nejlepší. Záleží na vývoji závodu a na tom, co předvedu, takže za jistých okolností můžu být spokojený i s dvacátým místem. Samozřejmě bych chtěl dosáhnout na top umístění a předvést se doma v dobrém světle. Jak už jsem si letos mnohokrát vyzkoušel, velkou roli hraje i štěstí, které mi zatím moc nepřálo. Určitě mi může pomoct i bouřlivá domácí atmosféra.

Očekáváte v průběhu MS i český souboj o co nejlepší umístění s Adamem Ťoupalíkem a Zdeňkem Štybarem podobně jako na MČR?

Tohle asi pro nikoho z nás není důležité, kdo skončí z českých závodníků první. Ale kdybych byl třetí Čech a zároveň celkově třetí, byla by to paráda!

Proč by měli fanoušci na šampionát dorazit, na co se mohou těšit?

Atmosféra bude něco neskutečného! Tohle se díváním na televizi úplně zažít nedá. Světový šampionát se koná v naší zemi, proto by měli všichni přijít české závodníky podpořit a pomoct jim k co nejlepšímu výkonu.

Text: Josef Janda, Foto: Karolina Kabíčková