Na únorovém MS v Táboře bude startovat pětinásobný mistr světa! Nizozemec Mathieu van der Poel nezná v Táboře porážku

10.11.2023
Nizozemský cyklokrosař Mathieu van der Poel (uprostřed) startoval v Táboře naposledy na Světovém poháru v listopadu 2019. V cílové rovince udolal Belgičana Eliho Iserbyta (vlevo).
Nizozemský cyklokrosař Mathieu van der Poel (uprostřed) startoval v Táboře naposledy na Světovém poháru v listopadu 2019. V cílové rovince udolal Belgičana Eliho Iserbyta (vlevo).

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře 2024 se uskuteční za méně než 90 dnů. Právě v těchto dnech obletěla cyklokrosový svět skvělá novinka. Hvězdný cyklista Mathieu van der Poel se rozhodl na cyklokrosovém šampionátu v Táboře startovat. Elitní Nizozemec vyhrál MS už pětkrát a v Táboře bude obhajovat letošní triumf z Hoogerheide. Univerzální cyklista triumfoval v minulosti i dvakrát v kategorii juniorů. Mathieu van der Poel má na Tábor jen zlaté vzpomínky. Na jihu Čech se stal mistrem světa v roce 2015 a porážku nepoznal ani v jednom z dílů Světového poháru. "Van der Poel prostě u nás v Táboře umí. Tohle je ta nejlepší pozvánka na šampionát pro každého sportovního fanouška," říká k účasti cyklistické hvězdy nejvyšší světové třídy šéf Agentury Cyklistika a předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky Petr Balogh.

Osmadvacetiletý Nizozemec zahájí svou cyklokrosovou sezonu nejdříve ve druhé polovině prosince. Po více než měsíční aktivitě na poli cyklokrosu se pak ve dnech 2. až 4. února 2024 představí na šampionátu v Táboře. Mathieu van der Poel se zatím věnuje silničním závodům. O poslední říjnové neděli závodil na silničním kritériu v Madridu po boku největších hvězd silniční cyklistiky. Za soupeře mu byli například Mark Cavendish, Peter Sagan či Luis León Sánchez. Ani takové kalibry však nezastavily hvězdného Nizozemce v cestě za vítězstvím.

Cyklokros si nenechá ujít

Mathieu van der Poel se těší na jarní klasiky. "Startovat budu v dresu mistra světa. Nejlepší přípravou na klasiky je ale cyklokros, a ten si nenechám ani letos ujít. Navíc i v něm jsem světovým šampionem. V plánu mám patnáct až dvacet závodů, poprvé bych se chtěl na start postavit v druhé polovině prosince a posledním závodem bude mistrovství světa v Táboře," prohlásil všestranný Nizozemec po závodech v Madridu. Je tak prvním z hvězdných cyklokrosařů, který nastínil své plány právě v cyklokrosové sezoně.

Všestranný šampion

Van der Poel je světovým šampionem jak na silnici, tak v cyklokrosu. V duhovém dresu se ovšem ještě v cyklokrosových závodech neobjevil, cyklokrosovou sezonu totiž ukončil po letošním MS v Hoogerheide.

Starty v Belgii

Hvězdný Nizozemec má hned několik možností, kde by mohl cyklokrosovou sezonu odstartovat. V sobotu 16. prosince se jede závod série X2O Trofee v belgickém Herentalsu, o den později pak závod Světového poháru v belgickém Namuru. Nabízí se i sobota 23. prosince, kdy se jede další závod Světového poháru v Antverpách. Cyklokrosových závodů by se chtěl van der Poel účastnit i na začátku ledna, které by rád kombinoval s přípravou na silniční sezonu i horská kola. Vrcholem pak pro něj bude mistrovství světa v Táboře a obhajoba duhového trikotu.

Chce i na olympiádu

Pro van der Poela tak bude rok 2024 více než náročný. Čekají ho jak cyklokrosové závody, tak silniční. První klasiky se jedou v Belgii už koncem února a později následuje série monumentů Milan-San Remo, Okolo Flander a Paříž-Roubaix. Van der Poel ovšem nevzdává ani bikovou sezonu, a to s cílem nominovat se na olympijské hry, které bude v roce 2024 hostit Paříž. Ve Francii by si chtěla nizozemská hvězda napravit reputaci z Tokia 2020, kde pro ni závod skončil kvůli pádu hned v úvodním okruhu.

Mnoho cílů

Na olympijských hrách by se chtěl van der Poel navíc zúčastnit jak závodu na horských kolech, který se jede 29. července, tak silničního, který je na programu již 3. srpna. Podaří se van der Poelovi nemožné a vyhraje v roce 2024 všechny zmíněné cíle?