Pohádkový příběh téměř neznámého cyklokrosaře

07.12.2023

  • #Patrik Lienert zažívá úžasný start do letošní cyklokrosové sezony. V pěti závodech stál čtyřikrát na bedně, z toho jednou na nejvyšším stupínku. Společně s Jakubem Bažantem bojuje o pozici lídra průběžného vedení v Toi Toi Cupu. Jezdec Rexonix Kovo Praha vede po třetím závodě o deset bodů.

Loni jako prvoročák se Patrik v juniorské kategorii výrazně neprosadil. Nejlepšího výsledku dosáhl ve Veselí nad Lužnicí, kde obsadil čtvrté místo. V průběhu letošního roku absolvoval sedmnáctiletý cyklista kompletní bikovou sezonu. "Spíš jsem upřednostňoval horská kola, silnici jsem se věnoval spíš tréninkově. Celou sezonu jsem směřoval na cyklokros," uvedl.

A v čem spočívá tak výrazné výkonnostní zlepšení? "Asi největší zásluhu na tom má trenér Petr Polívka. Proti loňsku jsem si pořádně přidal a snažíme se dávat tréninkům maximum času. Zatím se nám to docela vyplácí," prozradil a dodal: "Víc se soustředíme na drobné detaily. S technikou problémy nemám. Spíš jsem nabral svalovou hmotu a zesílel." Rezervy vidí Patrik ještě v siniční přípravě a vyšších tréninkových dávkách.

Snem každého ambiciozního sportovce je reprezentační dres. A k němu má jezdec Rexonix Kovo Praha momentálně hodně blízko. První letošní reprezentační soustředění v Táboře sice vynechal, ale na druhém by už neměl chybět. "Trenér Klouček mě už kontaktoval. Po soustředění bych měl startovat na prvním vrcholu sezony – mistrovství Evropy ve Francii," naznačil.

Evropský šampionát v Pontchateau bude pro Patrika premiérovou účastí v zahraničních závodech, dosud startoval pouze doma! "Určitě bych byl moc rád, kdybych se umístil někde vepředu. Ale současně vím, že to bude můj první závod v zahraničí. Takže netuším, co od toho můžu očekávat," přiznává.

Jako biker upřednostňuje fyzicky náročné okruhy. "Mám rád cyklokrosové závody, s pořádně rozbahněnými výjezdy a výběhy. Třeba Holé Vrchy. Ty mám hodně rád," prozradil.

V současné době sice vede průběžné pořadí seriálu Toi Toi Cup. Uvědomuje si ale, že do konce zbývá ještě hodně závodů a celkové prvenství není jeho prioritou. "Kvůli nominaci na Světové poháry je dobré být neustále v popředí. Budu se snažit udržet výkonnost celou sezonu. Ale nejdůležitější bude načasovat formu na závěr sezony," naznačuje Patrik svoje cíle.

Dalším a nejdůležitějším vrcholem letošní sezony bude únorové mistrovství světa v Táboře. "Pokud se to povede, tak to bude skvělé. Byl to totiž můj velký sen. Je to sice ještě hodně daleko, ale musím na sobě stále tvrdě pracovat," uvědomuje si.

Patrik sice táborskou trať moc dobře zná, ale ještě si ji nevyzkoušel. "Byl jsem tu několikrát jako divák Světového poháru. Trať se mi strašně moc líbí, ale ještě jsem tu nejel," uvedl.

Patrik Lienert si trať na Komoře vyzkouší hned několikrát. V průběhu sezony třikrát na reprezentačním soustředění, pak i na lednovém mistrovství republiky. A první únorový víkend i na mistrovství světa. A právě tam bude moct možná dokončit svůj pohádkový příběh.