Štybyho účast na soustředění zvedla reprezentantům motivaci

17.01.2024
 

Česká cyklokrosová reprezentace absolvovala v Táboře od pondělí do středy soustředění. Mezi aktéry nechyběl ani trojnásobný mistr světa Zdeněk Štybar.

Reprezentanti absolvovali nejen dvoufázové tréninky, ale i prohlídku táborské trati, kterou svým komentářem důležitých úseků provázela cyklokrosová legenda Zdeněk Štybar. Právě jeho účast na soustředění bylo nejen zpestřením, ale i motivací pro téměř o generaci mladší reprezentanty.

Po nedělním mistrovství republiky naskočili hned dopoledne všichni krosaři na své silničky, aby roztočili nohy z únavy z předchozího dne. "Dáme kilčo," prohlásil s úsměvem Štyby. Zatímco ostatním se okamžitě protočily oči, realizační tým nehnul ani brvou. Věděl, že známý tréninkový maniak si srandu v tomto případě nedělá. Co řekne, to platí. Občas vyrazí na švih společně s Van der Poelem. Už dlouho před světovým šampionátem v Táboře sliboval, že se na jihu Čech nechce jen rozloučit s bohatou kariérou, ale absolvovat mistrovský závod v nejlepší formě. Což dokázal ziskem bronzové medaile na mistrovství republiky.

Zatímco nejmladší reprezentantky se od početného cyklistického balíku oddělily už před Tučapy a vracely se na základnu, zbytek juniorů a třiadvacítkářů ukrajoval další kilometry. A nebylo to nic příjemného. Foukal studený vítr a mráz se zajídal do každé odkryté části těla. Nikdo radši neodpočíval, ale neustále šlapal. Kilometry pomalu ubíhaly, každý se už viděl v teple na pokoji. Rychlostní průměr překročil čtyřiatřicítku, zatím nikdo nepociťoval únavu. Přítomnost Štybyho dělala divy. Tachometr se pomalu blížil k osmdesátce, ale Zdenda chtěl splnit plánované kilčo. V Plané se společně s Maxem Kerlem vydali na závěrečný šestnáctikilometrový okruh, ostatní už upalovali na hotel. Roli domestika se ujal Štyby, Maxík se za ním už jen vezl. Klobouk dolů, pánové. Oba to úspěšně zvládli.

Po teplé sprše následoval oběd, pak prohlídka táborské trati. A hezky po svých. Průvodcem se stal Štyby a v důležitých pasážích radil ideální stopu nebo naznačil techniku jízdu.

Tu si mohli všichni vyzkoušet hned druhý den dopoledne. Zatímco juniorky jezdily pod dohledem realizačního týmu, ostatní stíhali trojnásobného mistra světa.

"Vymyslel spoustu nových stop, které by nás nikdy nenapadly," prozradil novopečený mistr do třiadvaceti let Pavel Jindřich, který už neudržel nervy na uzdě a chopil se tempa početné skupiny. Nikdo se nechtěl nechat zahanbit, že neudrží v balíku a odpadne.

Účast Štybyho vlévala do žil všem novou energii. "Je to pro mě neskutečná čest. Vždycky jsem ho měla jako velký vzor a neskutečně mi to pomáhá," prohlásila juniorská mistryně republiky Amálie Gottwaldová.

"Doufám, že se všem šampionát povede a že jim to nastartuje kariéru. Stejně jako mě," přeje si trojnásobný světový šampion. Štybyho pak nezaskočil ani štáb České televize, který přijel na Komoru natočit reportáž. Jako kovaný profík neodmítl a během tréninku kometoval jízdu do připevněného mikrofonu. Svoji ochotou a vstřícností přilákal i náhodné kolemjdoucí, kteří si rychle pořídili nesmírně cenná selfíčka. Podobně jako na nedělním národním šampionátu. Tam totiž rozdal nespočetné množství autogramů, selfíček i gratulací. Dokonce rozbrečel pod stupni vítězů i fanynku, která má z toho nezapomenutelný zážitek. A ty další jistě čekají na návštěvníky únorového mistrovství světa, kde by se měla česká cyklokrosová legenda loučit a možná pověsit kolo na pomyslný hřebíček. Ten správný sportovní fanoušek by proto v Táboře rozhodně neměl chybět. Štyby je totiž jen jeden. Ten, který se nevzdává a bojuje jako lev až do posledních sil.

Odkaz na reportáž ČT Sport

Text Petr Hofbauer, foto Petr Dlask