V Táboře se uskutečnila první velká organizační schůzka k bezproblémovému průběhu šampionátu

19.10.2023

Mistrovství světa v cyklokrosu v Táboře se blíží mílovými kroky, proto se na jihu Čech uskutečnila ve čtvrtek 19. října technická a organizační schůzka k zajištění jeho bezproblémového průběhu. Zástupci organizátorů, města Tábora, policie či záchranářů řešili dopravní opatření, bezpečnost či zdravotnické zajištění. Šestnáct účastníků schůzky se po dvou hodinách intenzivní diskuze dobralo několika konkrétních výstupů, většina bodů programu se ale diskutovala zatím v obecnější rovině. Další porada je naplánována na čtvrtek 2. listopadu.


Šéf Agentury Cyklistika a předseda komise cyklokrosu Českého svazu cyklistiky Petr Balogh na úvod za organizátory zmínil, že schůzka 106 dnů před startem šampionátu může být pro někoho příliš brzy, jemu to tak ale nepřipadá. "Může to vypadat jako dlouhá doba, ale já mám pocit, že to bude zítra," odlehčil Balogh atmosféru a hned zmínil, jak zapracoval na propagaci mistrovství světa. "O šampionát je větší zájem než v minulých letech. Velká propagace probíhá na sociálních sítích v Nizozemsku, Belgii, Francii, Německu, Lucembursku a Velké Británii," zmínil Balogh.


V Táboře očekávají, že na šampionát dorazí desetitisíce fanoušků cyklokrosu. "Naším cílem je, aby během tří dnů mistrovství navštívilo závody 50 tisíc diváků. Mám představu, že v pátek přijde na štafetu sedm tisíc diváků. Nabídneme lístky i školákům, aby vytvořili parádní atmosféru. V sobotu očekávám 15 až 20 tisíc diváků a v neděli 30 tisíc návštěvníků. Věřím, že připravíme všem milovníkům cyklokrosu nezapomenutelný zážitek. Šampionát v Táboře přinese užitek městu, Jihočeskému kraji i celé republice," dodal Balogh.


Pořadatelé šampionátu zapojili do řešení dopravy nově i České dráhy. "Z Prahy pojedou do Tábora a zpět tři vlaky, které budou polepené logy šampionátu. Pro fanoušky jsme domluvili i zvýhodněné jízdné. Vlaky budou stavět ve stanici Tábor-Čápův Dvůr, odkud to budou mít diváci na Komoru kousek. Tímto krokem ulevíme dopravnímu zatížení v místě šampionátu a zdůrazníme moderní ekologický přístup, jelikož se považujeme za zelené mistrovství světa. Dalším důkazem bude příjezd prezidenta UCI Davida Lappartienta vlakem do Prahy," zdůraznil Petr Balogh.


Místostarostka Tábora Lenka Horejsková na schůzce oznámila, že město prodalo on-line zatím 3 500 vstupenek, načež otevřela témata zdravotnické zajištění, bezpečnost dopravy, parkování fanoušků i místních a další opatření na sídlišti.


Další významnou akcí před šampionátem bude velká tisková konference, která se uskuteční v pražském Radotíně v úterý 28. listopadu. "Promluví na ní i Zdeněk Štybar, který s účastí na mistrovství počítá na tisíc procent. Zdeněk jistě přitáhne do Tábora další fanoušky, kteří se budou chtít s jeho velkou kariérou rozloučit. Na tiskovou konferenci dorazí i bronzová medailistka z posledního šampionátu Kristýna Zemanová a zúčastní se i dalších osm závodníků, kteří získali v minulosti medaili na šampionátu v Táboře," pozval Balogh na dálku novináře na plánovanou tiskovou konferenci.


Generálkou na šampionát bude MČR, které se pojede v Táboře v neděli 14. ledna. "Od úterý 12. prosince začneme stavět trať, abychom ji měli včas připravenou. Chceme, aby měla česká reprezentace oproti zástupcům ostatních zemí maximální výhodu. Naši reprezentanti budou na trati trénovat a budou ji mít dokonale najetou. Také nemůžeme vědět, zda se významně nezmění klimatické podmínky. Potřebujeme postavit dvanáct kilometrů malých plotů a čtyři kilometry velkých plotů," zakončil Petr Balogh.


Činnost pořádkové služby bude mít při mistrovství světa na starosti za Policii České republiky šéf táborské policie Jiří Štecher. Ředitel tamního odboru promluvil nejen o povinnostech v souvislosti s pořádáním šampionátu, ale také o zkušenostech se zajišťováním podobných akcí v táborském regionu. "V oblasti cyklistiky spolupracujeme s pořadateli závodů v táborském areálu Komora dlouhodobě. Konaly se tam v cyklokrosu už různé významné akce, například Světové poháry, mistrovství Evropy či mistrovství světa. Zkušenosti tedy s podobnými akcemi máme. Rádi přispíváme k bezpečnému průběhu takových akcí a k tomu, aby si ji všichni účastníci mohli bez problémů užít, " řekl Jiří Štecher.