Van der Poel pošesté šampionem, skvělý Boroš sedmý

04.02.2024

Již šestý titul mistra světa vybojoval na světovém šampionátu v Táboře nizozemský jezdec Mathie van der Poel, druhý za ním dojel jeho krajan Joris Nieuwenhuis a bronz získal evropský šampion Michale Vanthourenhout z Belgie. Skvěle zajel český mistr a táborský rodák Michael Boroš, který si sedmým místem vyrovnal své kariérní maximum z roku 2017 z lucemburského v Bielsu.

Svůj poslední závod kariéry absolvoval na okruhu v areálu Komora trojnásobný světový šampion Zdeněk Štybar, který na této trati slavil zlato na MS v roce 2010, dnes dokončil závod na 31. místě. Diváci mu na posledních metrech závodní kariéry připravili rozlučku s obrovským aplausem. Další náš jezdec Adam Ťoupalík skončil na 27. místě, Jakub Říman byl čtyřiatřicátý.

Van der Poel v roce 2015 vybojoval v Táboře jeden ze svých předchozích titulů a dnes nebylo o jeho šestém zlatu pochyb prakticky ani minutu. Svůj čtrnáctý start v sezoně proměnil ve třinácté prvenství.

Hned od startu nechtěl riskovat nějaký problém a do terénu vjel na první pozici, kterou neopustil. Za ním jel Belgičan Niels Vandeputte a Nieuwenhuis, Boroš se držel na začátku druhé desítky spolu s Pimem Ronhaarem a Larsem van der Haarem z Nizozemska, Štybar se z úplně posledního místa po staru dostal po prvním kole do poloviny třetí desítky.

Nizozemský suverén neustále svůj náskok před soupeři navyšoval, na dohled se mu držel pouze Nieuwenhius. Na třetí místo se po nepřesvědčivém startu propracoval mistr Evropy Vanthourenhout a dlouho s ním souboj o bronz sváděl Ronhaar. Po dvou okruzích byl Boroš třináctý se ztrátou přes minutu na prvního, ale v dalším kole se posunul do elitní desítky.

Do posledního šestého kola vjel van der Poel s minutovým náskokem a zbytek závodu si mohl dovolit zvolnit a jet na jistotu. Po defektu van der Haara z Nizozemska zůstala v boji o šesté místo trojice Boroš a Belgičané Thibau Nys s Jens Adamsem. První rezignoval zklamaný Nys a Adamsovi se podařilo v závěru setřást Boroše, jeho sedmé místo je však vynikající a byl prvním závodníkem v cíli za krosaři z Belgie a Nizozemska.

"Plán do posledního kola jsem neměl žádný, jel jsem prostě nadoraz. Říkal jsem si, že to vyjde nebo ne, škoda že to nevyšlo o místo výše, ale i tak jsem pohromně spokojený. Poslední dva roky jsme přípravu směřovali k tomuto závodu a vše mi vyšlo bez technických problémů. Musím poděkovat fanouškům, kteří mě hnali kupředu a moc jsem si to užil," řekl Michael Boroš.

Výsledky:

1. van der Poel 58:14,

2. Nieuwenhuis (oba Niz.) +37,

3. M. Vanthourenhout (Belg.) +1:06,

4. Ronhaar (Niz.) +1:36,

5. Iserbyt +2:08,

6. Adams (oba Belg.) +2:21,

7. Boroš +2:29, ...

28. A. Ťoupalík +6:26,

31. Štybar +7:02,

34. Říman +7:56,

43. Vaníček (všichni ČR) -2 kola.

Autor: Jaroslav Cícha