Zdeněk Štybar pojede na MS v Táboře zřejmě poslední závod kariéry. Kristýna Zemanová myslí opět na medaili

29.11.2023

Sportovní areál Komora v Táboře bude hostit od 2. do 4. února 2024 nejlepší světové cyklokrosaře na dalším mistrovství světa. Do prvního závodu šampionátu zbývají dva měsíce, proto se v pražském Radotíně uskutečnila na konci listopadu hvězdami nabitá tisková konference k tomuto svátku cyklokrosu. Na setkání s médii dorazili trojnásobný mistr světa mezi elitními muži Zdeněk Štybar, bronzová medailistka z letošního šampionátu v Nizozemsku Kristýna Zemanová (U23) a jako úspěšní cyklokrosaři minulosti se přišli podívat i medailisté z předešlých šampionátů v Táboře z let 2001 a 2010. Za řečnickými stolky nechyběli ani zástupci Českého svazu cyklistiky a vlivní zástupci jihočeské politické scény. Někdejší mistr světa Zdeněk Štybar mimo jiné prozradil, zda bude jeho závod v Táboře poslední. Nejlepší česká cyklokrosařka Kristýna Zemanová promluvila o svých medailových ambicích.

Tiskové konferenci předcházel sraz hvězd českého cyklokrosu ve vládním salonku na pražském hlavním nádraží, odkud se vydaly vlakem do Radotína, kde setkání s novináři proběhlo. Při cestě z nádraží si medailisté z táborských šampionátů připomněli formou překážek své úspěchy a v prostorách cyklistické prodejny byla k vidění Štybarova mistrovská kola i zlatá medaile z roku 2010.

Jako první si vzal slovo ředitel závodu mistrovství světa Petr Balogh, který představil uplynulé šampionáty v Táboře. Během svého proslovu zavzpomínal i na hromadu medailí českých závodníků z táborských mistrovství z let 2001 a 2010.

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba zdůraznil význam pro region. "Mistrovství světa v cyklokrosu je pro Jihočeský kraj důležitá událost a vím, že takovou akci nelze uspořádat bez nadšení a práce tamních lidí ve fungujícím týmu. Tábor a cyklokros k sobě prostě patří," řekl na úvod hejtman Kuba.

Investice se vrátí

Jihočeský hejtman promluvil také o finanční stránce významné sportovní akce. "Takový šampionát neuděláte za milion. Stojí velké peníze, ale nemyslím si, že by to byly špatně vložené peníze. Tato investice se bohatě vrátí," pokračoval Kuba, který nabídl i vysvětlení. "Pokud některý náš sportovec získá titul, je tento mladý perspektivní sportovec okamžitě vzorem pro mnoho lidí a dětí. Vzpomeňme třeba na hokejisty v Naganu, na Kateřinu Neumannovou, jak si běží na olympiádě pro medaili a raduje se se svou malou dcerou. Nebo si připomeňme naše úspěchy v biatlonu," uzavřel hejtman Martin Kuba.

Tři MS

Z pozice předsedy dozorčího komise Národní sportovní agentury promluvil hejtmanův náměstek Pavel Klíma. "V roce 2024 se v České republice konají tři mistrovství světa. Kromě cyklokrosu také v ledním hokeji a v biatlonu. Fanoušci mají samozřejmě radost, pro nás v Národní sportovní agentuře to představuje trochu problém," zahájil Klíma a přistoupil k vysvětlování.

Nejkrásnější trať?

V Národní sportovní agentuře se zamysleli nad tím, jak by měli takto vrcholné akce plánovat. "Nicméně cyklokros není oproti hokeji a biatlonu nijak malým sportem a rovněž v jeho případě funguje financování na základě spolupráce státních a municipálních peněz. Cyklokrosový šampionát zviditelní Tábor, Jihočeský kraj i celou republiku. Rád bych pozval do Tábora všechny příznivce cyklokrosu, jelikož na jihu Čech máme trať patřící k těm nejkrásnějším," dodal Pavel Klíma.

Symboly Tábora

Starosta Tábora Štěpán Pavlík zavzpomínal na atmosféru na letošním mistrovství v Nizozemsku a zmínil, že cyklokros je v Táboře tradičním sportem. "K Táboru patří Jan Žižka, stejně tak od konce patnáctého století vodní nádrž Jordán. V jednadvacátém století je symbolem Tábora cyklokros," zmínil starosta Pavlík.

Kloučkovy vzpomínky

Hlavní trenér české reprezentace Petr Klouček zavzpomínal na šampionáty z let 2001 a 2010. "Mám na ně jen ty nejlepší vzpomínky. V roce 2001 se něco čekalo snad jen od Petra Dlaska, který byl ve Světovém poháru na bedně. Poté jsme ale získali všechny medaile mezi juniory a později přidali dva cenné kovy i třiadvacítkáři, kterým se v sezoně vůbec nedařilo," řekl Klouček. V roce 2010 byl už Zdeněk Štybar velkým favoritem. "Čekalo se od něj zlato, což Zdeněk i přes defekt v úvodu závodu zvládl. Naopak zlato mezi juniory od Tomáše Paprstky bylo hodně nečekané," dodal trenér.

Systém nominace

Petr Klouček prozradí finální nominaci po MČR, které se koná v Táboře 14. ledna. "Nechceme už nominaci prodlužovat, po mistrovství republiky všichni budou vědět, zda budou nominováni. O polovině máme jasno už dnes," uzavřel trenér Klouček.

Jednička cyklokros

Kristýna Zemanová bude obhajovat letošní světový bronz. "Vše směřuji k šampionátu v Táboře, celá sezona je ale pro mě důležitá. Šampionát doma v Táboře je velký bonus. Primárně se věnuji cyklokrosu, je pro mě jedničkou už deset let a na šampionát chci být připravena na sto procent," potvrdila dvacetiletá cyklokrosařka, která se k silnici nebo k jiné cyklistické disciplíně utéct nechystá.

Myslí na medaili

Ambicemi bude Zemanová mířit vysoko. "Sezonu mám slušně rozjetou a špičku kategorie U23 tvoříme ve čtyřech. Doufám, že černý Petr nepadne na mě. Chci se samozřejmě posunout a ráda bych získala i jiný kov než bronz. O medaili bude ale bojovat určitě větší skupina závodnic," vyhlíží šampionát v Táboře největší medailová naděje Kristýna Zemanová.

Cesta k titulu

Zanedlouho osmatřicetiletý Zdeněk Štybar zahájil své vystoupení před novináři vzpomínkami na rok 2010, kdy získal v Táboře poprvé mezi elitou zlato. "Na tento závod mám moc hezké vzpomínky. V Táboře vládla neuvěřitelná atmosféra a doufám, že v únoru ji překonáme. Cesta k mému titulu začala už v roce 2008, kdy jsme chodili po trati a ladili ji, aby nám seděla co nejvíce. Intenzivně jsem se tehdy připravoval na schody a deset dnů před závodem jsem vyběhl tolik schodů jako na Eiffelovce. Probíral jsem také s psychologem různé varianty, co všechno by mě mohlo během závodu potkat, abych byl co nejlépe připravený," zavzpomínal Štybar.

Poslední závod

Na únorové mistrovství se začal trojnásobný mistr světa připravovat ve chvíli, kdy získal Tábor pro rok 2024 pořadatelství. "Lidé mi tehdy říkali, abych v Táboře ukončil kariéru, mně to ale přišlo hodně brzy. Nicméně na 99 procent to bude můj poslední závod v kariéře. Připravuji se na něj nejlépe, jak dokážu. V posledních třech letech mě sužovaly zdravotní problémy, pociťuji tedy tréninkové manko. Ještě ovšem zbývá čas, abych vše vylepšil," prozradil Zdeněk Štybar.