Zdeněk Štybar se těší na parádní atmosféru mistrovství světa. „Šampionát v Táboře je pro mě obrovská výzva,“ říká

15.12.2023
Zdeněk Štybar při rozhovoru během cesty vlakem na tiskovou konferenci k šampionátu v Táboře.
Zdeněk Štybar při rozhovoru během cesty vlakem na tiskovou konferenci k šampionátu v Táboře.

Sportovní areál Komora v Táboře bude hostit od 2. do 4. února 2024 nejlepší světové cyklokrosaře na dalším mistrovství světa. V české cyklokrosové metropoli budou bojovat na mírně pozměněné trati hvězdy světového cyklokrosu o sedm sad medailí v sedmi kategoriích. Jihočeský Tábor uspořádá v únoru cyklokrosové mistrovství světa již počtvrté, což je světový unikát. Žádné jiné místo na planetě Zemi se nemůže čtyřnásobným pořadatelstvím pochlubit. Skvělé táborské publikum jistě vytvoří všem cyklokrosařům bouřlivou atmosféru i v únoru příštího roku a pro všechny účastníky se stane šampionát v Táboře nezapomenutelným zážitkem.

Velkým lákadlem pro fanoušky cyklokrosu bude jistě účast trojnásobného mistra světa mezi elitními muži Zdeňka Štybara, který získal právě v Táboře v roce 2010 svůj první titul mistra světa mezi elitou. Od té doby přidal Štybar další dva tituly cyklokrosového mistra světa, vyhrál etapu na Tour de France a na Vueltě.

Někdejší mistr světa Zdeněk Štybar v rozhovoru mimo jiné prozradil, zda bude jeho závod v Táboře poslední. "Samozřejmě na vítězství to asi nebude, to musím být realista," přiznává osmatřicetiletá česká cyklokrosová legenda, podle které nepředstavují cyklokros pouze tři hvězdy Mathieu van der Poel, Wout van Aert a Tom Pidcock.

Jak jste se dosud připravoval na mistrovství světa v Táboře?

V listopadu jsem trénoval na Mallorce, v jeho závěru jsem se otočil doma i kvůli tiskové konferenci k šampionátu, následně jsem vyrazil do Belgie a pak se vrátil opět na Mallorcu. Kombinoval jsem spoustu věcí a bylo to trochu složitější. Obecně se připravuju, jak nejlépe můžu. Sužovaly mě nějaké zdravotní problémy, takže jsem nabral tréninkové manko. Věřím, že ještě vše doženu a dorazím do Tábora na únorový šampionát ve výborné formě.

S jakými ambicemi do Tábora přijedete, když se podíváte na úroveň světové špičky?

Samozřejmě na vítězství to asi nebude, to musím být realista. Celou dobu, než bude mistrovství v Táboře, beru jako cestu, abych se dostal na co nejlepší úroveň. Šampionát v Táboře je pro mě obrovská výzva. Ambice na konkrétní umístění ale nedokážu přesně říct.

Už teď víme, že Pidcock a van Aert do Tábora nepřijedou…

To ano, ale je tam ještě dalších asi padesát lidí, kteří budou chtít uspět. Cyklokros není jen o van der Poelovi a Pidcockovi s van Aertem. Loni jsem bez specifické cyklokrosové přípravy jezdil někde okolo 15. až 20. místa. Letos budu maximálně připravený, proto věřím, že bych měl letos skončit přibližně stejně.

Co očekáváte od táborského publika, s kterým máte z minulosti bohaté zkušenosti?

V Táboře panuje vždy skvělá atmosféra. Čekám, že diváci ji opět vytvoří. Pro závodníky to bude nezapomenutelný zážitek. Když zavzpomínám na rok 2010, mám na zisk prvního zlata mezi elitou moc hezké vzpomínky. V Táboře vládla neuvěřitelná atmosféra a doufám, že v únoru ji překonáme. Cesta k mému titulu začala už v roce 2008, kdy jsme chodili po trati a ladili ji, aby nám seděla co nejvíce. Intenzivně jsem se tehdy připravoval na schody a deset dnů před závodem jsem vyběhl tolik schodů jako na Eiffelovce. Probíral jsem také s psychologem různé varianty, co všechno by mě mohlo během závodu potkat, abych byl co nejlépe připravený.

Mohou se čeští fanoušci těšit na skvělé výkony českých závodníků? Na co můžete fanoušky pozvat?

Každý člen české reprezentace se zúčastní mistrovství světa v Táboře s velkým očekáváním. Všichni udělají maximum pro to, aby přijeli co nejlépe připravení. Poslední tečku mohou udělat jen fanoušci, a to tím, že nás poženou ještě dál. Věřím, že v takové atmosféře podají Češi životní výkony.

Pojedete v Táboře poslední závod kariéry?

Na táborský šampionát jsem se začal připravovat v podstatě už od chvíle, kdy získal Tábor pro rok 2024 pořadatelství. Lidé mi tehdy říkali, abych v Táboře ukončil kariéru, mně to ale přišlo hodně brzy. Nicméně na 99 procent to bude můj poslední závod v kariéře. Jak už jsem říkal, připravuji se na něj nejlépe, jak dokážu. Ještě stále zbývá čas, abych vše potřebné vylepšil.

Text: Josef Janda, Foto: Karolina Kabíčková